„Samarytanie z Markowej. Historia Rodziny Ulmów”

Autor artykułu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Biuro Prasowe UMWP

„Samarytanie z Markowej. Historia Rodziny Ulmów” to krótki film upowszechniający tragiczny los i dziedzictwo rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Swoją premierę miał 8 czerwca podczas koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie.

Film powstał na zlecenie Województwa Podkarpackiego w Roku Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi na Podkarpaciu, jako element regionalnych przygotowań do beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych, która odbędzie się w Markowej 10 września.

Rozstrzelani przez niemieckiego okupanta 24 marca 1944 r. stali się symbolem poświęcenia i bohaterstwa polskich rodzin, którzy w czasie II wojny światowej udzielali schronienia Żydom zagrożonym holocaustem. Spot obejrzą uczestnicy koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. Potem będzie on dostępny w mediach samorządu województwa podkarpackiego.

Męczeństwo Rodziny Ulmów, zgodnie z przesłaniem filmu, nie było jednak końcem, ale początkiem, nie były klęską, ale zwycięstwem: dobra nad złem, miłości nad nienawiścią. Dowodem tego jest trwałe upamiętnienie ich postawy i popularyzacja testamentu przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, ustanowiony 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów, a także proces beatyfikacyjny przeprowadzony przez Kościół katolicki.