Wywiad z Panią Moniką Węgrzyn
słuchaczką kierunku Technik masażysta semestr IV

Pani Monika Węgrzyn uprawia wyczynowo kolarstwo szosowe i w krótkim wywiadzie opowiedziała nam o swojej pasji sportowej.

Pani Moniko, proszę powiedzieć jak zaczęła się pani fascynacja sportem?

Wszystko zaczęło się od zawodów lekkoatletycznych w szkole podstawowej, już wtedy bardzo dobrze szło mi bieganie. Pewnego razu wystartowałam w Mistrzostwach Województwa w biegach przełajowych i przybiegłam na 5 pozycji z dziewczynami trenującymi już w klubach sportowych. Na tych zawodach zostałam zauważona przez trenera lekkiej atletyki w Kolbuszowej i pod jego okiem trenowałam 7 lat.

Moją specjalnością były biegi średnie i długie ale największe sukcesy odnosiłam w biegach górskich, gdzie nie tylko zdobywałam medale Mistrzostw Polski ale także reprezentowałam Polskę na imprezach międzynarodowych takich jak np. Puchar Świata we Włoskiej Susie w 2019 roku.

W takim razie, jak trafiła pani do kolarstwa?

Do kolarstwa, które okazało się moją największą miłością trafiłam zupełnie przypadkowo. W pewnym momencie przytrafiła mi się kontuzja stopy i ponieważ nie mogłam w tym okresie biegać, żeby podtrzymać kondycję zaczęłam jeździć na rowerze. Najpierw był to rower turystyczny, ale mój trener od biegania namówił mnie do spróbowania jazdy na rowerze wyścigowym. Krok po kroku uczyłam się techniki jazdy i wkrótce wystartowałam w Mistrzostwach Polski Amatorów, które wygrałam. Złoty medal i koszulka mistrzyni Polski dały mi niesamowitą motywację do dalszych treningów i ostatecznie po roku zaczęłam trenować już wyłącznie kolarstwo. Wygrałam kilkadziesiąt wyścigów amatorskich i ostatecznie po zdobyciu w 2023 roku srebrnego medalu górskich MP w elicie podpisałam kontrakt z profesjonalnym klubem kolarskim TKK Pacyfik Nestle Toruń, gdzie mogę się rozwijać i rywalizować z najlepszymi zawodniczkami w kraju i na świecie.

Jak długo uprawia pani sport?

W sporcie wyczynowym jestem już 10 lat, a samo kolarstwo uprawiam już 3 lata. 7 lat biegania dało mi bardzo dobre postawy wytrzymałościowe, które wykorzystuje teraz w kolarstwie, ale kolarstwo to nie tylko wytrzymałość ale również technika, taktyka jazdy nad którymi cały czas muszę pracować.

Uczy się pani w naszej szkole na kierunku Technik masażysta. Dlaczego wybrała pani ten kierunek nauki i naszą szkołę?

Wybrałam kierunek technik masażysta, bo był mi bardzo bliski sportu, często miałam styczność z fizjoterapeutami, masażystami i sama doświadczyłam wielokrotnej pomocy, która okazała się bardzo potrzebna. Czuje, że mogę się w tym spełniać i również pomagać innym, a przy tym łączyć to ze sportem. Szukałam w okolicy szkoły medycznej, przy czym najbardziej polecaną była ta w której jestem już czwarty semestr. Jestem bardzo zadowolona z tego wyboru i jeśli miałabym drugi raz wybrać to bez wahania była by to Medyczna Szkoła Policealna na Warzywnej w Rzeszowie 🙂

Czy ciężko jest pogodzić naukę w naszej szkole z rozwijaniem swojej pasji?

Myślę, że jest to kwestia dobrego zaplanowania dnia i cało kształtnej systematyczności. Treningi wykonuje po zajęciach w szkole. Przy okazji chciałam tutaj podziękować dyrekcji i wykładowcom za zaangażowanie i pomoc uczniom, dzięki nim możemy rozwijać swoje pasje i spełniać swoje marzenia i dobrze to łączyć z nauką w szkole.

Czym interesuje się pani poza kolarstwem?

Wprawdzie zakończyłam swoją karierę zawodniczą w lekkiej atletyce ale po zdobyciu w ubiegłym roku stopnia instruktora lekkiej atletyki trenuję dzieci w klubie UKS Tiki Taka Kolbuszowa i ta praca daje mi również mnóstwo satysfakcji. W wolnej chwili bardzo też lubię przeglądać blogi dietetyczne.

Jakie są pani sportowe plany na najbliższe lata?

Chcę stałe podnosić swój poziom sportowy, uczyć się nowych rzeczy, zdobywać medale Mistrzostw Polski, a także zakwalifikować się i wystartować w reprezentacji Polski w Mistrzostwach Europy, Świata, czy Igrzyskach olimpijskich.

Dziękujemy bardzo za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w pani karierze sportowej.

Dostępność
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.