Koronawirus: zasady korzystania z maseczki

W obecnym czasie noszenie maseczek jest obowiązkowe. Skutecznie chronią nas one przed przenikaniem wirusów, jeżeli ich prawidłowo używamy, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu.

Jak zakładać maseczkę ochronną?

 1. Przed nałożeniem maseczki myj ręce przez ok. 30 sekund mydłem i wodą lub dokładnie zdezynfekuj ręce środkiem odkażającym na bazie alkoholu.
 2. Upewnij się, że maseczka nie jest uszkodzona.
 3. Przygotuj maseczkę, odwracając ją kolorową stroną na zewnątrz.
 4. Maseczka zakładana na uszy to najwygodniejszy typ maseczki. Zakładaj ją, trzymając jednocześnie za obie gumki. W przypadku maseczki wiązanej z tyłu głowy – również staraj się dotykać tylko sznurków. Zacznij od górnych wiązań, następnie przejdź do tych na wysokości karku.
 5. Górna krawędź maseczki powinna ściśle przylegać do grzbietu nosa.
 6. Sprawdź, czy maska ​​szczelnie zasłania nos, usta i podbródek.
 7. Po założeniu maseczki ochronnej nie dotykaj jej ponownie. Możesz to zrobić tylko myjąc lub dezynfekując dokładnie ręce przed i po dotknięciu materiału.
 8. Jeśli maseczka ​​zabrudzi się lub stanie się wilgotna, wymień ją na nową.

Jak bezpiecznie zdejmować maseczkę?

Niezwykle ważne jest, aby prawidłowo zdjąć maseczkę ochronną, ponieważ właśnie na tym etapie istnieje największe prawdopodobieństwo przenoszenia drobnoustrojów na dłonie lub twarz. Należy również upewnić się, że bezpiecznie ją wyrzuciliśmy. Aby zdjąć maseczkę:

 1. Chwyć za sznurki lub gumki do wiązania (nie dotykaj materiału z przodu!) i ostrożnie ją zdejmij.
 2. Bezzwłocznie po zdjęciu maski wyrzuć ją do zamkniętego pojemnika na śmieci.
 3. Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je.

Jak postępować z maseczką wielokrotnego użytku?

Maseczki bawełniane lub wykonane z innych materiałów, które są przeznaczone do wielokrotnego stosowania, należy zakładać i zdejmować podobnie jak te jednorazowe. Różnica polega na tym, że po każdym użyciu tego typu maseczki trzeba ją zdezynfekować. Można to uczynić na 3 sposoby:

 1. Natychmiast wyprać w temperaturze, co najmniej 60 stopni Celsjusza, pamiętając, aby nie dotykać bezpośrednio materiału lub mieć na sobie rękawiczki ochronne (do czasu prania należy maseczkę umieścić w zamkniętej foliowej torbie, którą po użyciu należy wyrzucić). Zaleca się pranie maseczek materiałowych oddzielnie. Po wyschnięciu maseczki warto ją dodatkowo wyprasować w możliwie jak najwyższej temperaturze.
 2. Spryskać maseczkę płynem do dezynfekcji na bazie min. 60% alkoholu.
 3. Umieścić maseczkę w piekarniku na 30 minut, w temperaturze, co najmniej 70 stopni Celsjusza.

Maseczki ochronne są obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych produktów, można je zrobić samemu w domu. Pomocne mogą okazać się tu filmy instruktażowe.

Maseczka z bawełny wielokrotnego użytku:

https://www.youtube.com/watch?v=GT_FwDYKqP4

Maseczka z kieszonką na filtr:

https://www.youtube.com/watch?v=gfzH8YxWMto

https://www.youtube.com/watch?v=MYhez6Zz8dE