100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  21 maja 2018 roku w MSCKZiU odbyły się warsztaty historyczne pt.: „Współtwórcy niepodległości Polski”.  Zajęcia były prowadzone przez p. Katarzynę Kyc z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Słuchaczom kierunku TFa przybliżone zostały sylwetki ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera. Omówiona została działalność polityczna i społeczna tamtych lat, sposoby działania, wizje niepodległości Polski, a także skrajne różnice w sposobie dążenia do osiągnięcia celu.

Konferencja dla kierunku AS i HS

W dniu 18 maja 2018 roku o godzinie 9:30 pod patronatem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie stomatologii dziecięcej Bernadetty Wiercioch-Klin w naszej szkole została zorganizowana konferencja dla słuchaczek kierunków kształcenia: asystentka i higienistka stomatologiczna.

Konferencja była podzielona na dwie części: 2 godziny wykładu i 2 godziny warsztatów praktycznych.

Tematem konferencji był: „Nowoczesny program profilaktyczny w gabinecie stomatologicznym w oparciu o najwyższej jakości produkty do higieny jamy ustnej”.

Uczestnicy dokonali analizy skutków złej higieny jamy ustnej. Poznali techniki skutecznej motywacji pacjenta wraz z optymalną instrukcją programu higieny jamy ustnej. Wykład miał na celu przedstawienie praktycznej i skutecznej alternatywy dla rutynowych metod postępowania, zarówno w  codziennej praktyce, jak i w działaniach edukacyjnych.

Wykład poprowadziła lek. stom. Teresa Fehrenbach, która dysponując długoletnim doświadczeniem w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej zachęca stomatologów do integrowania prewencji w codziennej pracy.

W ramach konferencji odbyły się praktyczne warsztaty, prowadzone przez certyfikowanych instruktorów iTOP (Indywidualny Trening Higieny Jamy Ustnej), wykorzystujących nowatorski program nauczania T2T® – touch to teach.

Odwiedziny schroniska „Kundelek”

8 maja 2018 r. członkowie Szkolnego Samorządu Słuchaczy MSCKZiU odwiedzili rzeszowskie schronisko dla zwierząt „Kundelek”.

Młodzież przekazała schronisku artykuły zebrane w szkolnej akcji .  Łącznie podopiecznym „Kundelka” przekazano 76,5 kg karmy oraz 2 obroże. Podczas odwiedzin w schronisku  słuchaczki poświeciły trochę czasu na zabawy z jego mieszkańcami.

Ta lepsza strona technologii…

W dniu 9 maja 2018 r. w MSCKZiU w Rzeszowie odbyły się warsztaty pt. „Bezpieczeństwo i komunikacja w sieci”. Zajęcia prowadziła mgr Monika Drzymała, nauczyciel akademicki UR. Słuchacze Szkoły zapoznali się z technologiami mobilnymi i ich pozytywnym wykorzystaniem. Przypomniano jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać w sieci. Zebrani aktywnie uczestniczyli w warsztatach rozwiązując quizy oraz zapoznając się z najlepszymi aplikacjami edukacyjnymi.

Dni Sportu Szkolnego – kwiecień 2018

W dniach 24-26 kwietnia 2018 r. w Medycznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie odbyły się DNI SPORTU. Młodzież rywalizowała w konkurencjach drużynowych i indywidualnych (siatkówka, tenis stołowy, pięciobój sprawnościowy). Słuchacze wykazywali się swoją wiedzą w quizach o Piłkarskich Mistrzostwach Świata i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

W siatkówce kobiet tytuł zdobyły słuchaczki II sem. kierunku Technik Farmaceutyczny, a wśród mężczyzn najlepsi okazali się słuchacze IV sem. kierunku Technik Masażysta. Najlepszą siatkarką turnieju została Anna Mierzwa ( IV. sem. Technik Masazysta), a siatkarzem Krystian Ciećko ( II sem. Technik Dentystyczny).

W tenisie stołowym bezkonkurencyjni okazali się: wśród pań: Magdalena Brzyska (IV sem. Higienistka Stomatologiczna), a wśród panów Filip Bilski (IV sem. Technik Masażysta).

Pięciobój sprawnościowy wygrali : Monika Matuszek (IV sem. Higienistka Stomatologiczna) i Norbert Sudia (II sem. Technik Elektroradiologii).

Najlepszą wiedzą w quizie „Co wiem o Piłkarskich MŚ wykazała się Monika Matuszek (IV sem. Higienistka Stomatologiczna), natomiast w quizie wiedzy o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich „Od Chamonix do Pjongczangu” bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Śliwa (II sem. Technik Dentystyczny).

Odbyły się także mecze piłki siatkowej:
Nauczyciele – Słuchacze MSP 2:0
Absolwentki-Słuchaczki MSP 2:0 i
Absolwenci-Słuchacze MSP 2:1.

Tradycyjnie impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Podczas finałów sala sportowa Medyka – pękała w szwach i rozbrzmiewała kulturalnym dopingiem kibiców.

W dniu 27 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia Dni Sportu Szkolnego, w czasie której ogłoszono wyniki, a najlepszym drużynom i zawodnikom wręczone zostały dyplomy i nagrody rzeczowe.

Nagrody wręczali Wicedyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Rzeszowie (mgr Elżbieta Czachor) i Opiekun Szkolnego Koła Sportowego Medyk (mgr Andrzej Wacław).